Starostlivosť o teplomilné druhy paliem + zoznam všetkých teplomilných druhov paliem na Ostrove

Teplomilné druhy paliem, ako je už uvedené v nadpise potrebujú stabilnú teplotu po celý rok, bez zbytočných výkyvov teplôt.
Darí sa im v závislosti od druhu najmä vo vykurovaných skleníkoch, v zimných záhradách, ale aj v bytoch. Hneď úvode napíšem jednu veľmi dôležitú vec, ktorá Vám veľmi pomôže pri pestovaní citlivejších a teplomilnejších druhov paliem. Ak máte možnosť, zabezpečte Vašim palmám dostatočné spodné teplo! Ak má rastlina korene v teple, vidieť to na jej kvalitnom a peknom raste. Spodným teplom sa rozumie podklad, na ktorom môže rastlina rásť, je však zároveň blízko okna a má teplotu 24 - 28°C. To môžete docieliť aj napríklad nad vykurovacím telesom. Rastlina však nesmie stáť priamo nad ním, kde je teplota príliš vysoká. Ak je palma nad takýmto zdrojom tepla, musíte jej tým pádom zabezpečiť aj vysokú vzdušnú vlhkosť, aby Vám ju nenapadli roztočce, ktoré by ju behom niekoľko dní úplne zničili! Pokiaľ sú korene v teple (23 a viac °C ) rastlinu výdatnejšie zalievajte, riziko zahnívania koreňov sa zníži na minimum.
V bežných bytoch však zvyčajne v zimných mesiacoch môžu nastať problémy v podobe nižšieho osvetlenia rastlín slnečnými lúčmi, alebo suchý vzduch, ktorý vzniká pri vyhrievaní ústredným kúrením.
V tomto období palmy najviac trpia, čo sa môže prejaviť aj na ich zníženej vitalite a oslabení imunity. Práve v tomto období bývajú najčastejšie napádané škodcami, ktorým sa v takýchto podmienkach výborne darí.
Či už škodce ako roztočec chmeľový, štítničky alebo puklice, všetky druhy znamenajú pre rastliny a to nielen pre palmy veľký nebezpečenstvo.
Pri suchom vzduchu sa dokážu rýchlo množiť a keďže je to cicavý hmyz, z listov vyciciavajú listové šťavy a tým spôsobujú neschopnosť listov fotosyntézovať. Rastliny časom umierajú.
Problém ktorý ešte môže najmä u teplomilných paliem nastať je prílišné polievanie a následné zahnívanie koreňov.
V zimných mesiacoch pri nižšej teplote sa zo substrátu neodparuje také množstvo vody, a preto táto sa drží pri koreňoch na dne črepníka príliš dlho a v spojitosti s nižšou teplou ( prípadne ak rastlina stojí na mieste, kde prúdi chladný vzduch pri vetraní ) kde hlavné vyživovacie korene začnú zahnívať. Táto pestovateľská chyba má zvyčajne rýchly priebeh a končí úhynom rastliny.
Preto je lepšie rastliny držať radšej len mierne vlhké a polievať ich len málo a opatrne.
Z vlastnej skúsenosti viem, že voda dokáže narobiť viac škody ako jej nedostatok.
Rastline pomôžete aj tým, že pri presádzaní nasypete na dno črepníky vrstvu úlomkov z pálených tehiel, drobného štrku, alebo keramzitu. Táto vrstva odvedie prebytočnú vodu von z črepníka do misky, odkiaľ ju potom odstránime. Tiež je dobré používať na sadenie ľahký a vzdušný rašelinový ( alebo neutralizovanú rašelinu , nie kyslú vrchoviskovú! ) substrát, ktorý rýchlejšie preschne ako zmesi, ktoré bežne predávajú balené v záhradkárskych obchodoch. Táto starostlivosť o rastlinu sa Vám určite vyplatí, lebo ju spoľahlivo uchránite od chorôb a prípadných pestovateľských chýb. Ak sa rastlina poškodí v dôsledku silného napadnutia škodcami, alebo zlými pestovateľskými podmienkami, rastline bude trvať minimálne pol roka, kým bude vyzerať opäť dobre! Ak chcete mať pekné palmy, snažte sa vyvarovať akémukoľvek zlému vplyvu, ktorý by rastliny poškodil. Rastlinu tiež kontrolujte, aby ste škodce zachytili ešte v počiatku napadnutia. Toto platí pre všetky palmy, ale aj ostatné rastliny.

Nezabúdajte ani na pravidelné prihnojovanie hnojivami, pretože rastlina potrebné výživné látky potrebuje na svoj rast a odčerpáva ich z pôdy.

Informácie o starostlivosti budú ešte doplnené.

Zoznam teplomilných druhov paliem pestovaných na Ostrove v Martine:

Acoelorhaphe wrightii
Adonidia merilli
Archontophoenix alexandrae
Archontophoenix cunninghamiana Ilawara
Bismarckia nobilis
Brahea armata
Brahea sp. ( super silver )
Butia capitata
Caryota mitis
Calyptrocalyx elegans
Coccothrinax borhidiana
Cooccothrinax argentea
Coccothrinax crinita subs. crinita
Coccothrinax miraguama
Copernicia alba
Howea belmoreana
Hyophorbe lagenicaulis
Hyophorbe verschaffeltii
Chamaedorea elegans
Chamaedorea seiffrizii
Chamaedorea tepejilote
Chamaedorea ?
Chamaerops humilis
Chamaerops humilis Vulkano
Chamaerops humilis varieta Cerifera
Chamaerops arborescens
Chamaerops elegans
Chamaerops macrocarpa
Dypsis decaryi
Latania loddigesii
Licuala grandis
Licuala ramsay
Livistona rotundifolia
Livistona chinensis
Livistona muelleri
Lytocaryum weddellianum
Phoenix roebellenii
Phoenix canariensis
Ptychosperma elegans
Pritchardia thurstonii
Ravenea sambiranensis
Rhapidophyllum hystrix
Rhapis excelsa
Sabal mauritiformis
Sabal maritima
Sabal mexicana
Sabal minor
Serenoa repens
Trachycarpus fortunei
Trachycarpus martianus Nepal form
Trachycarpus latisectus
Trachycarpus wagnerianus
Trithrinax campestris
Washingtonia robusta
Wallichia disticha

Zoznam druhov